Jak poznat špatné žhavicí svíčky? A opravdu žhaví i v létě?

14.10.2020 16:50

Žhavicí svíčky jsou součástí naftových motorů, ve kterých mají za úkol připravit podmínky pro samovznícení směsi vzduchu a nafty ve válci. Jejich činnost je důležitá zejména v zimních měsících, kdy je motor promrzlý a studená směs by se sama nevznítila, případně jen velmi neochotně.

 

Před startem studeného motoru je potřeba dát žhavičkám pár sekund na to, aby se rozžhavily a ohřály vzduch ve válci. Následný první vstřik paliva se tak odehraje za teploty, která dostačuje pro zapálení směsi po stlačení ve válci. Tím ale úloha žhavicích svíček končit nemusí, naopak, výrobci obvykle využívají jejich schopností mnohdy i několik desítek sekund po nastartování, aby se motor rychleji prohřál a zklidnil se jeho chod.

Žhaví, ani to nevíte

Nepříliš známou zajímavostí je fakt, že koncernové diesely žhaví už při odemčení auta a otevření řidičových dveří. Jedná se o jakési "předžhavení". Podobně to mají i některé jiné automobilky. A ne, není pravda, že žhavení probíhá vždy. Řídící jednotka obvykle tento proces nespouští, pokud je dostatečně vysoká venkovní teplota. Takže uprostřed horkého léta se dieselové vozy s nějakým zahříváním pomocí žhaviček nenamáhají. V závislosti na teplotě se může lišit i délka samotného žhavení, která může být klidně od několika desetin sekundy za teplot kolem deseti stupňů, až po třeba dvacet sekund za tuhých mrazů.

 

Nač se v teple namáhat

Jak tedy řidič pozná, že jsou žhavicí svíčky na odchodu na věčnost? Varovným signálem mohou být horší starty za prvních podzimních mrazů. Motor nenaskočí na první otočení klíčkem, ale nechá se chvíli přemlouvat. S klesající teplotou je horší stav žhaviček patrnější a patrnější. Pozor ale! Na vině může být i špatné palivové čerpadlo nebo třeba vstřiky.

Jak poznat špatné žhavičky?

Když už se povede nastartovat a motor má nepravidelný chod, může to být další z příznaků, že žhavicí svíčky jsou na konci své životnosti. Často se objevuje i bílý kouř z výfuku, který zmizí po ohřátí pohonné jednotky. Bílý je proto, že ne všechno palivo se díky nízké teplotě ve válci spálí. Ani to však není jednoznačným ukazatelem, že viníkem jsou žhavicí svíčky.

Obecně nelze říct, že by se dalo jednoznačně poznat vadné žhavení. Moderní vozy to umí nahlásit samy, ale u těch starších se zkrátka musí žhavicí svíčky vyndat, proměřit a případně vyměnit. Životnost pak záleží především na tom, jak se vůz používá. 

 

převzato: https://www.portalridice.cz/clanek/jak-poznat-spatne-zhavici-svicky-a-opravdu-zhavi-i-v-lete