Kabinové filtry

24.08.2015 18:19

 

Výrobci automobilů začali vozy vybavovat kabinovými filtry přibližně od 90. let minulého století, s cílem nabídnout pasažérům větší komfort a zejména ochranu před znečištěným vzduchem vstupujícím do kabiny přes ventilační a klimatizační systém vozu. Nyní jsou prakticky všechny nové vozy sériově vybaveny kabinovým filtrem. Zdá se ale, že o jeho existenci ve svém voze běžný motorista třeba ani nemá tušení. Pojďme si na následujících řádcích připomenout základní vlastnosti kabinového filtru.
 

Zdraví a komfort

kvalitní kabinový filtr chrání posádku vozu proti pylu, prachu, sazím a dalším nečistotám, které volně poletují vzduchem. Nejen pro alergiky a astmatiky je účinný kabinový filtr klíčovým komponentem v autě, přispívajícím k ochraně jejich zdraví a jejich bezpečné a pohodové jízdě. Navíc filtry s aktivním uhlím nabízejí dodatečnou ochranu proti emisím z dopravy a průmyslu a vrstva aktivního uhlí absorbuje i nepříjemné
pachy. V případě nefunkčního kabinového filtru může být koncentrace škodlivých látek v kabině vozu i 6x vyšší než na okraji vozovky!
Důvodem jsou emise, mj. z aut jedoucích před vámi, nasávané do interiéru, kde se koncentrace stále zvyšuje.
 

Hygiena 

účinný kabinový filtr také brání usazování nečistot a škodlivých baktérií na vnitřní straně oken, v topení, ve ventilačním a klimatizačním systému vozu. 
 

Bezpečnost:

kabinový filtr, který je pravidelně měněn za nový, přispívá k zajištění dobrého výhledu z vozu (starý kabinový filtr může vést k častému mlžení oken). Čistý vzduch v interiéru přispívá k celkové pohodě řidiče (a pasažérů), snížení jeho únavy, resp. ke zlepšení
koncentrace a tím zároveň i k bezpečnosti jízdy.

 

Vozidlo 

pravidelná výměna kabinového filtru chrání topení, ventilační a klimatizační systém vozu a může tak prodlužovat jejich životnost a v konečném důsledku šetřit dodatečné. Doporučuje se měnit kabinový filtr za nový každých 15 000 km nebo alespoň jednou ročne.